Alıcılar İçin İptal ve İade Koşulları


Alıcılar İçin İptal ve İade Koşulları


Alıcı/Alıcılar için örnekleme yöntemi ile hazırlanan iptal ve iade prosedürümüze ilişkin hususları soru-cevap şeklinde aşağıdadır;

 

1. Sipariş ettiğim ürün için ödeme yaptıktan sonra, Satıcının kargoya verme süresi sona ermeden, ürünü almaktan vazgeçersem ne yapmam gerekir?

 

Öncelikle Satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ama henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş ise bu durumda ürünün geri kargolanması 2. soruda cevaplanmıştır. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali ancak satıcı ile anlaşarak gerçekleştirilebilecektir.

 

2. Sipariş ettiğim ürün için ödeme yaptıktan, Satıcı da kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdikten sonra, henüz onay verme süresindeyken ürünü satın almaktan vazgeçersem ne yapabilirim?

 

Bu durumda “Kargo ücretini alıcı öder” şeklinde açıklama bulunan ürünlerde, kargo ücretini ödeme zorunluluğunuz vardır. Teslim aldığınız ürünü Satıcının bilgisi dahilinde “Kargo ücretini alıcı öder” açıklaması ile kargoya verip Satıcıya iade edebilirsiniz. Bu şekildeki işlem sayısının artması halinde kötüniyet ihtimali göz önünde bulundurularak üyeliğiniz Malzemedolu.com tarafından tekrar değerlendirilebilecektir.

 

3. Sipariş ettiğim ürün elime ulaştıktan sonra ürünü beğenmediysem ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden iade etmek istiyorsam ne yapabilirim?

 

Ürünü beğenmeme ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan 3 gün içerisinde yapılabilecek olup iade hakkınızı kullanmak istemeniz durumunda sistem üzerinden iade talebinde bulunmanız ve ürünü “Kargo ücretini alıcı öder” açıklaması ile kargoya verip Satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. İade talebinizin onaylanmasından ve iadeye ilişkin kargo adres bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz ürün bedeli hesabınıza iade edilecektir.

 

Ürünü beğenmeme ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamı dışında ilgili mevzuat hükümleri kapsamında belirlenen cayma hakkı ile de gerçekleştirilebilecektir. Bu durumda Alıcı iade talebini doğrudan Satıcı'ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Bu durumlarda güvenli hesaptaki havuzda bulunan siparişe konu ürün bedeli, Satıcı'nın hesabına iletilir. Bu noktadan sonra ise para iadesi ve siparişe konu ürünün geri alınması Alıcı ile Satıcı arasında gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması ile ilgili süreçlerde Malzemedolu.com'un herhangi bir sorumluluğu yoktur.

 

4. Siparişe konu ürün elime ulaşmadığı halde işlemi sonlandırmayı da unuttuysam, para Satıcıya aktarıldıysa ne yapabilirim?

 

Kargo takip bilgilerini kullanmak suretiyle siparişe konu ürününüzün nerede bulunduğunu kontrol etmeniz ve satıcıyı bu konuyla ile ilgili bilgilendirmeniz gerekmektedir. Siparişe konu ürün elinize ulaştıktan sonra eğer ürün özellikleriyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız ilgili mevzuat hükümleri kapsamında bulunan Cayma hakkınız halen devam ettiğinden Cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkını kullanabilmek için doğrudan Satıcı ile iletişime geçmeniz gerekir.

 

5. Siparişe konu ürün elime ulaşmadı ve kargo takip bilgisi de görüntülenemiyor ise ne yapmam gerekir?

 

Sistemde Kargo Takip Bilgisine ulaşamıyorsanız doğrudan Satıcı ile iletişim kurup, kargo bilgilerini istemeniz gerekmektedir. Satıcının, kargo takip bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında derhal Malzemedolu'yu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sisteme girerek sistem üzerinden işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak belirtip duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı önemle rica ederiz. Bu doğrultuda tarafımızdan gerekli kontroller sağlanarak, kontroller neticesinde kargolama sürecinde olumsuz bir durum tespiti halinde yapmış olduğunuz ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.

 

6. Siparişe konu ürünü iade etmek istediğim halde Satıcının iletişim adres bilgileri hatalı olduğundan işlemi sonlandıramıyorsam ne yapmam gerekir?

 

Bu durumda sisteme girerek sistem üzerinden doğrudan Satıcı ile iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini istemenizi önermekteyiz. Buna rağmen Satıcı ile iletişim kuramamanız yada kargo bilgilerini size vermemesi durumunda info@malzemedolu.com mail adresimize mail göndermenizi rica ederiz.

 

Malzemedolu.com © 2022 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır