Kapat

Varil Pompası


Varil Pompası

Varil pompası, üretim alanlarında, büyük varillerden veya ıbc tanklarından daha küçük varillere veya üretim hatlarına akışkan transferlerinde kullanılan bir transfer pompası türüdür.

Varil pompası, pompa borusu ve motor kısmından oluşmaktadır. Pompa borusu pp, pvdf, paslanmaz seçenekleri olmasının yanı sıra boru boyları 700mm, 1000mm ve 1200mm olarak boyut çeşitliliği sağlamaktadır. Elektrikli ve havalı motor seçenekleri ile de kullanım alanına göre çeşitliliği arttırmaktadır. Su akışkanlığında ki düşük viskozitelerde kullanılabilen modelleri olduğu gibi 100.000 cps viskoziteye ulaşan akışkanlarda da rahat şekilde transfer yapabilen modellerde varil pompaları mevcuttur. Boyut, malzeme yapısı, viskozite aralığı, motor seçeneği sebepleri ile varil pompaları patlama riski olan yerlerde, farklı varil boylarında, farklı kimyasallarda kullanılabilmektedir.

 

 

Varil pompası çalışma prensibi olarak, motor yardımıyla, boru ucunda ki pervanenin dönüşü ile oluşan vakum sonucunda akışkanın boru içine çekilerek borunun çıkış kısmına doğru itilmesi ile aktarımı sağlanır.

Pompaların çıkış hattına bağlanacak uygun hortum ile aktarım yapılabileceği gibi uygun malzemeden imal edilmiş otomatik veya manuel pompa tabancaları ile de daha temiz ve profesyonel bir akışkan transferi sağlanabilmektedir.

 

Üretim tesislerinde özellikle işçi sağlığı ve güvenliği açısından çok fazla tercih edilen ve önemli bir yer tutan bir üründür. İşçi sağlığının yanı sıra varillerden küçük sürahiler veya varillerin devrilerek dökümünün yapılması gibi ilkel yöntemlerinde önüne geçilmiş olmaktadır.

Varil pompası seçimi yapılırken;

Transfer edilmek istenen ürün nedir?

Kimyasal ise yüzde kaç saflıktadır? 

Yoğunluğu ne kadardır?

Talep edilen motor seçeneği nedir?

 

 

Sorularının cevapları doğrultusunda kolayca seçimi yapılabilmektedir. Varil pompa borusu elektrik motoruna ve hava motoruna uygun bir şekilde imal edildiği için alınan bir varil pompası borusu farklı iki motor seçeneği ile birlikte kullanılabilmektedir.

Varil pompaları çok fonksiyonlu olup kullanım alanına göre farklı seçenekler sunması sebebiyle (farklı boru malzemeleri ve farklı motor seçenekleri), uygulanacağı prosese uygun hale getirilebilir. Bütün bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda üretim alanında oluşabilecek farklı taleplere cevap verebilmeleri varil pompalarını kullanışlı hale getirmektedir.

 

 

Elektrik beslemeli motorları 220-230 volt ile çalışabilmesi ile ve kolay taşınabilir hafif ürünler olmasının getirdiği avantajlarla her yerde rahatça kullanılabilmektedir. Elektrikli motorların hız ayarı olması sebebiyle debi ayarı sağlanabilir ve istenildiğinde %10’a kadar aktarım kapasitesi düşürülebilmektedir. Elektrik motorlu varil pompaları 12-15 metre civarında aktarım mesafesi sunması sebebiyle üretim hattında alandan büyük tasarruf sağlaması ile kullanıcı açısından cazip hale gelmektedir.

Hava tahriki ile çalışan motorlar 6 bar civarında ki basınçlara kadar çalışma gösterebilmesi sebebiyle güçlü vakum oluşturup viskoz ürünlerde de daha etkili sonuç göstermektedir. Hava motorunun yardımı ile 10-13 metre civarında aktarım mesafesi sunan varil pompaları mesafe konusunda da avantaj sağlamaktadır.

Pompa borusu ve motor montajı el ile rahat bir şekilde dişli bağlantı ile bağlanabilmektedir. Bağlantısı yapılan pompanın motor kısmı dışarıda kalacak şekilde pompa borusu ıbc tanklarının veya varillerin içine daldırılır. Pompa motorunun hemen altında kalan çıkış hattına bir hortum bağlanıp kelepçe ile sıkıştırılarak istenilen hatta veya istenilen kaba aktarım sağlanmaktadır. Kolay montaj ve kolay kullanım sebebiyle daha hijyenik daha pratik bir çalışma sunmaktadır. Akışkanın temas ettiği kısımları tek parça halinde olması sebebiyle salmastra kullanımı olmayan bu pompalar, sızdırmazlıkta kesin çözüm sağlamaktadır.

 

ÖMER YETKİNER

PROSES POMPALARI SATIŞ UZMANI

ÇEVRE MÜHENDİSİ


Destek

7x24 Müşteri Hizmetleri

İade Garantisi

14 Gün koşulsuz iade

Güvenli Alışveriş

256 BIT RapidSSL

Takipte Kalın

MalzemeDolu © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır